| Part Number | LNK6778E |
|---|---|
| Manufacturer | Power Integrations |
| Quantity in stock | 446810 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch Switching 0.5A 6-Pin ESIP-C |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | LNK6778E |
| Datasheet download |
| Part Number | LNK6778E |
|---|---|
| Product Dimensions | 10.24(Max) x 2.06(Max) x 8.25(Max) |
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 6 |
| Type | Switching |
| Rad Hard | No |
| Number of Outputs | 1 |
| Minimum Output Current | 0.5 A |
| Supply Current | 1.55 mA |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| Supplier Package | eSIP-C |
| Switch On Resistance | 1.5 Ohm |
| Package | 7ESIP-C |
| Replacement Part Number | PART-LNK6778E |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Power Switch 6A 14-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TPS22966DPUR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Power Switch 0.6A 6-Pin CSP T R Download PDF datasheet for FPF2194.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Power Switch 1.5A 6-Pin MicroFET Download PDF datasheet for FPF1009R.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SOIC-C T R Download PDF datasheet for LNK564DG-TL.pdf |
|
Texas Instruments | Power Switch 2A 6-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for TPS22922BYZPR.pdf |
|
Power Integrations | LED DRVR 6-Pin ESIP-7C Download PDF datasheet for LNK409EG.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin SO-C T R Download PDF datasheet for TNY286DG-TL.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 1.3A 8-Pin DSO T R Download PDF datasheet for ISP752R.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 5-Pin(5+Tab) TO-220-B Download PDF datasheet for TOP232YN.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Power Switch 2.7A 16-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for FPF3042UCX.pdf |