| Part Number | FSQ0270RNA |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 389280 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Power Switch 0.79A 8-Pin PDIP Rail |
| Category | Power Management IC |
| Family | Power Switch |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FSQ0270RNA |
| Datasheet download |
| Part Number | FSQ0270RNA |
|---|---|
| Operating Temperature | -25 to 85 °C |
| Mounting | Through Hole |
| Supplier Package | PDIP |
| Switch On Resistance | 6 Ohm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Minimum Output Current | 0.79 A |
| Supply Current | 3 mA |
| Maximum Power Dissipation | 1500 mW |
| Number of Outputs | 1 |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 9.2 x 6.4 x 3.4 mm |
| Operating Supply Voltage Range | 20 V |
| Pin Count | 8 |
| Package | 8PDIP |
| Replacement Part Number | PART-FSQ0270RNA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Power Integrations | Off Line Switcher 6-Pin(6+Tab) TO-220-C Download PDF datasheet for TOP257YN.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-C Download PDF datasheet for TOP253PN.pdf |
|
Infineon | Power Switch Hi Side 1.3A 8-Pin DSO T R Download PDF datasheet for ISP752R.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 7-Pin PDIP-B Download PDF datasheet for LNK302PN.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Power Switch 1.9A 6-Pin SuperSOT T R Download PDF datasheet for FDC6329L.pdf |
|
Texas Instruments | Power Switch Switching 6A 8-Pin WSON T R Download PDF datasheet for TPS22975DSGR.pdf |
|
Power Integrations | Off Line Switcher 6-Pin(6+Tab) TO-220-C Download PDF datasheet for TOP256YN.pdf |
|
Power Integrations | Off-Line Switcher IC, 25 W (85-265 VAC) 32 W (230 VAC) - |
|
Power Integrations | CV CC Switcher 264V 1A 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for LNK4114D-TL.pdf |
|
Texas Instruments | Power Switch 0.1A 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for TPS22945DCKR.pdf |