| Part Number | MC79L05ACHX |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 873780 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Standard Regulator Neg -5V 0.1A 4-Pin(3+Tab) SOT-89 T R |
| Category | Power Management IC |
| Family | Linear Regulator |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC79L05ACHX |
| Datasheet download |
| Part Number | MC79L05ACHX |
|---|---|
| Product Dimensions | 4.7 x 2.7 x 1.7 mm |
| Input Voltage Range | -30 V |
| Typical Quiescent Current | 2 mA |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Operating Temperature | 0 to 125 °C |
| Maximum Quiescent Current | 5.5 mA |
| Typical Dropout Voltage @ Current | 1.7@40mA V |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Supplier Package | SOT-89 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Output Current | 0.1 A |
| Output Voltage | -5 V |
| Pin Count | 4 |
| Maximum Input Voltage | -30 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Type | Fixed |
| Accuracy | ±5 % |
| MSL Level | 1 |
| Load Regulation | 60 mV |
| Polarity | Negative |
| Function | Standard |
| Line Regulation | 150 mV |
| Package | 4SOT-89 |
| Replacement Part Number | PART-MC79L05ACHX |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Standard Regulator Pos 5V 0.5A 3-Pin(2+Tab) DPAK Rail Download PDF datasheet for MC78M05BDTG.pdf |
|
ROHM | LDO Regulator Pos 3.3V 0.3A 6-Pin HVSOF EP T R Download PDF datasheet for BH33MA3WHFV-TR.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Positive 1.4V to 34V 1A 20-Pin VQFN T R Download PDF datasheet for TPS7A4701RGWT.pdf |
|
Leshan Radio | LDO Regulator Pos 3.3V 0.15A 3-Pin SOT-89 Download PDF datasheet for LR6275A33P.pdf |
|
ON Semiconductor | Standard Regulator Pos 5V 0.5A 3-Pin(2+Tab) DPAK T R Download PDF datasheet for MC78M05CDTRKG.pdf |
|
ROHM | LDO Regulator Pos 9V 1A 3-Pin(3+Tab) TO-220FP Tube Download PDF datasheet for BA90BC0T.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 1.8V 0.45A 4-Pin WLCSP T R Download PDF datasheet for NCP161BFCT185T2G.pdf |
|
Texas Instruments | LDO Regulator Pos 3.3V 1A 8-Pin VSON EP T R Download PDF datasheet for TPS73733QDRBRQ1.pdf |
|
ON Semiconductor | LDO Regulator Pos 2.5V 0.5A 6-Pin(5+Tab) SOT-89 T R Download PDF datasheet for NCP4687DSN25T1G.pdf |
|
STMicroelectronics | Standard Regulator Pos 18V 1.5A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube Download PDF datasheet for L7818CV.pdf |