| Part Number | P6KE220A |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 432490 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 185V 600W 2-Pin DO-15 T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | P6KE220A |
| Datasheet download |
| Part Number | P6KE220A |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 185 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 1.9 A |
| ESD Protection | No |
| Maximum Clamping Voltage | 328 V |
| Test Current | 1 mA |
| Minimum Breakdown Voltage | 209 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Product Dimensions | 7.62 x 3.56 x 3.56 mm |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Configuration | Single |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | DO-15 |
| Mounting | Through Hole |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 W |
| Operating Temperature | -65 to 175 °C |
| Package | 2DO-15 |
| Replacement Part Number | PART-P6KE220A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 18V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ18A-E3 52.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 40V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ40A.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 33V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ33A.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ12A-TR.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ12A-TR.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 13V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for 1SMC13AT3.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS5V0S1UTR,115.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 171V 1.5KW 2-Pin DO-201 T R Download PDF datasheet for 1.5KE200CA.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 15.3V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SM15T18A-E3 57T.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 25.6V 400W 2-Pin DO-220AA T R Download PDF datasheet for TPSMP30AHM3 84A.pdf |