| Part Number | SMBJ150A |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 367990 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 150V 600W 2-Pin DO-214AA T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ150A |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ150A |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Supplier Package | DO-214AA |
| Rad Hard | No |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Peak Pulse Current | 2.5 A |
| Direction Type | Uni-Directional |
| ESD Protection | No |
| MSL Level | 1 |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 W |
| Product Dimensions | 4.75 x 3.95 x 2.45 mm |
| Maximum Clamping Voltage | 243 V |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 150 V |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Configuration | Single |
| Test Current | 1 mA |
| Minimum Breakdown Voltage | 167 V |
| Package | 2DO-214AA |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ150A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Leshan Radio | TVS 600 WATT PEAK PULSE POWER VRWM 36V S - |
|
ON Semiconductor | ZEN SOD123 REG 0.5W SPCL - |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 16V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ16AHE3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 15V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ15CA-E3 57T.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 5.8V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for 1.5SMC6.8AT3G.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 60V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ60A-13-F.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 13V 4KW 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMA6J13A-M3 61.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 15V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ15CAHE3 61.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 33.3V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SM15T39CA.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 5V 2-Pin SOD-923 T R Download PDF datasheet for ESD9D5.0ST5G.pdf |