| Part Number | SMBJ24CA |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 691860 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 24V 600W 2-Pin DO-214AA T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ24CA |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ24CA |
|---|---|
| Supplier Package | DO-214AA |
| Product Dimensions | 4.75 x 3.95 x 2.45 mm |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 24 V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 2 |
| Test Current | 1 mA |
| Configuration | Single |
| ESD Protection | No |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 W |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Maximum Peak Pulse Current | 15.4 A |
| Minimum Breakdown Voltage | 26.7 V |
| Maximum Clamping Voltage | 38.9 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 2DO-214AA |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ24CA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Toshiba | Diode Zener Single 6.8V 2-Pin SL Download PDF datasheet for DF2S6.8ASL,L3F.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Uni-Dir 58V 3KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for 3.0SMCJ58A-13.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Directional 70V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for SMC3K70CA-M3 57.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Bi-Dir 85V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R Download PDF datasheet for SMCJ85CA.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 600W 2-Pin SOD-128 T R Download PDF datasheet for PTVS5V0P1UP,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 23.1V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T27A-E3 52.pdf |
|
Leshan Radio | Diode TVS Single Uni-Directional 12V 200W 2-Pin SOD-523 T R Download PDF datasheet for LESD5Z3.3T1G.pdf |
|
ROHM | Diode TVS Single Bi-Dir 5V 60W 2-Pin SOD-962 Embossed T R Download PDF datasheet for VS5V0BC1EST15R.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 20V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ20A-TR.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 18V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ18CA-E3 52.pdf |