| Part Number | SMBJ45CA |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 372400 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Bi-Dir 45V 600W 2-Pin DO-214AA T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMBJ45CA |
| Datasheet download |
| Part Number | SMBJ45CA |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Minimum Breakdown Voltage | 50 V |
| Rad Hard | No |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 45 V |
| Maximum Peak Pulse Current | 8.3 A |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | DO-214AA |
| Maximum Clamping Voltage | 72.7 V |
| ESD Protection | No |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Test Current | 1 mA |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Product Dimensions | 4.75 x 3.95 x 2.45 mm |
| Peak Pulse Power Dissipation | 600 W |
| Package | 2DO-214AA |
| Replacement Part Number | PART-SMBJ45CA |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 6V 5KW 2-Pin Case P600 T R Download PDF datasheet for 5KP6.0A-E3 54.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 5V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ5.0CA-E3 52.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 150V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ150A.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 64V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS64VS1UR,115.pdf |
|
ON Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 1.5KW 2-Pin Case 41A-02 Bulk Download PDF datasheet for 1N5908G.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 33V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ33A-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 48V 600 W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ48A-M3 5B.pdf |
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 5V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS5V0S1UTR,115.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Directional 70V 3KW 2-Pin DO-214AB Plastic T R Download PDF datasheet for SMC3K70CA-M3 57.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 13.6V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB16A-E3 52.pdf |