| Part Number | SMCJ12A |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 361790 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ12A |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ12A |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Product Dimensions | 7.15 x 6.25 x 2.45 mm |
| Minimum Breakdown Voltage | 13.3 V |
| ESD Protection | No |
| Maximum Clamping Voltage | 19.9 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 12 V |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500 W |
| Test Current | 1 mA |
| Configuration | Single |
| Maximum Peak Pulse Current | 75.3 A |
| Supplier Package | DO-214AB |
| Package | 2DO-214AB |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ12A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 28.2V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for P6SMB33CA-E3 5B.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 33V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ33A-TR.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 120V 600W 2-Pin SMB Download PDF datasheet for SMBJ120A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 64V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ64CA-E3 5B.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 51V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ51A-E3 52.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 30V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ30CAHE3 61.pdf |
|
INPAQ TECHNOLOGY | TRANSIENT VOLTAGE SUPPRESSOR - |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 15V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ15A-E3 52.pdf |
|
Diodes Incorporated | Diode TVS Single Bi-Dir 12V 100W 2-Pin DFN T R Download PDF datasheet for D12V0L1B2LP-7B.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Diode TVS Single Uni-Dir 160V 600W 2-Pin DO-214AA T R Download PDF datasheet for SMBJ160A.pdf |