| Part Number | SMCJ60A |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 189260 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Diode TVS Single Uni-Dir 60V 1.5KW 2-Pin DO-214AB T R |
| Category | Circuit Protection |
| Family | TVS |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SMCJ60A |
| Datasheet download |
| Part Number | SMCJ60A |
|---|---|
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Maximum Reverse Leakage Current | 5 uA |
| Product Dimensions | 7.15 x 6.25 x 2.45 mm |
| Maximum Clamping Voltage | 96.8 V |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Maximum Reverse Stand-off Voltage | 60 V |
| ESD Protection | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Operating Temperature | -55 to 150 °C |
| Maximum Peak Pulse Current | 15.5 A |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500 W |
| Test Current | 1 mA |
| Configuration | Single |
| Minimum Breakdown Voltage | 66.7 V |
| Supplier Package | DO-214AB |
| Package | 2DO-214AB |
| Replacement Part Number | PART-SMCJ60A |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Diode TVS Single Uni-Dir 36V 400W 2-Pin SOD-123W T R Download PDF datasheet for PTVS36VS1UR,115.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 28.2V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SM6T33A.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Uni-Dir 33V 1.5KW 2-Pin SMC T R Download PDF datasheet for SMCJ33A-E3 9AT.pdf |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Bi-Dir 5.5V 20W 2-Pin SMD T R Download PDF datasheet for ESDV5-1BF4.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 15V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for SMAJ15CAHE3 61.pdf |
|
Bourns | Diode TVS Single Uni-Dir 40V 400W 2-Pin SMA Download PDF datasheet for SMAJ40A.pdf |
|
ON Semiconductor | ZEN SOT23 REG .225W SPCL - |
|
STMicroelectronics | Diode TVS Single Uni-Dir 12V 600W 2-Pin SMB T R Download PDF datasheet for SMBJ12A-TR.pdf |
|
Semtech | Diode TVS Single Uni-Dir 3.3V 40W 2-Pin SLP T R Download PDF datasheet for uClamp3301P.TCT.pdf |
|
Vishay | Diode TVS Single Bi-Dir 5.8V 400W 2-Pin SMA T R Download PDF datasheet for P4SMA6.8CA-E3 5A.pdf |