| Part Number | FTLF8524P2BNL |
|---|---|
| Manufacturer | Finisar |
| Quantity in stock | 793070 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | TX RX Optical Fiber 4250Mbps 20-Pin |
| Category | Communication |
| Family | Optical Fiber |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | FTLF8524P2BNL |
| Datasheet download |
| Part Number | FTLF8524P2BNL |
|---|---|
| Screening Level | Extended |
| Operating Temperature | -20 to 85 °C |
| Wavelength | 860 nm |
| Rise Time | 0.09 to 0.12 ns |
| Product Dimensions | 56.64 x 13.72 x 12.43 mm |
| Operating Supply Voltage | 3 to 3.6 V |
| Rad Hard | No |
| Type | TX/RX |
| Pin Count | 20 |
| Mounting | Snap Fit To Panel |
| Package | 20 |
| Replacement Part Number | PART-FTLF8524P2BNL |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Finisar | TX RX Optical Fiber 103.1Gbps Download PDF datasheet for FTLC9551REPM.pdf |
|
Broadcom | Fiber-Optic Components - |
|
Foxconn Interconnect Technology | OPTICAL FIBER TX RX 10.313GBPS 20-PIN SF Download PDF datasheet for AFCT-739ASMZ.pdf |
|
Broadcom | RX Optical Fiber 155MBd 8-Pin DIP Download PDF datasheet for HFBR-2316TZ.pdf |
|
Finisar | TX RX Optical Fiber 10300Mbps 20-Pin Download PDF datasheet for FTLX1471D3BCV.pdf |
|
Broadcom | TX Optical Fiber 0.04MBd 6-Pin Download PDF datasheet for HFBR-1523Z.pdf |
|
Foxconn Interconnect Technology | AGIAFBR-5921ALZ-KT1 SFF 2 1 1 ROHS, KLA Download PDF datasheet for AFBR-5921ALZ-KT1.pdf |
|
Foxconn Interconnect Technology | TX RX Optical Fiber 1250Mbps 20-Pin Download PDF datasheet for ABCU-5740RZ.pdf |
|
Finisar | TX RX Optical Fiber 10.5Gbps 860nm Download PDF datasheet for FTL410QE3C.pdf |
|
Finisar | TX RX Optical Fiber 10.5Gbps 38-Pin Download PDF datasheet for FTL410QD2C.pdf |