| Part Number | 74AUP2G80GT,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 275910 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 8-Pin XSON T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AUP2G80GT,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AUP2G80GT,115 |
|---|---|
| Bus Hold | No |
| Maximum Low Level Output Current | 4 mA |
| Number of Element Outputs | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Pin Count | 8 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Minimum Operating Supply Voltage | 0.8 V |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 0.0005 mA |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Product Dimensions | 2 x 1.05 x 0.46 mm |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| Logic Family | AUP |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | XSON |
| Polarity | Inverting |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 1.3V|[email protected] to 1.6V|[email protected] to 1.95V|[email protected] to 2.7V|6.4@3V to 3.6V ns |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Max Processing Temp | 260 |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Logic Function | D-Type |
| Maximum High Level Output Current | -4 mA |
| Propagation Delay Test Condition | 30 pF |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Package | 8XSON |
| Replacement Part Number | PART-74AUP2G80GT,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV02APWR.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V CMOS 16-Bit Transparent D-Type Latch with 3-State Outputs, 5.0V Tolerant I O, and Bus-Hold Download PDF datasheet for 74LVCH162373APAG.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for TXS0102DCUR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74ACT244PWR.pdf |
|
Nexperia | OR Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHCT2G32DP,125.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHC541DTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 8-Pin SM T R Download PDF datasheet for LSF0102DCTR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 1-CH Inverting Open Drain CMOS 6-Pin XSON Download PDF datasheet for 74LVC1G06GS,132.pdf |
|
Bourns | 14 Mm Rotary Optical Encoder W Switch 6-Pin Download PDF datasheet for EM14A0D-C24-L032N.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC07APWT.pdf |