| Part Number | 74HC74PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 837300 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC74PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC74PW,118 |
|---|---|
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Bus Hold | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Number of Element Outputs | 1 |
| MSL Level | 1 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 265@2V|[email protected]|45@6V ns |
| Lead Finish | Gold |
| Logic Family | HC |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Quiescent Current | 0.08 mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 5 V |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Set/Reset | Set/Reset |
| Polarity | Inverting/Non-Inverting |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Logic Function | D-Type |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Output Type | |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Output Signal Type | Differential |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HC74PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G57GW,125.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 2-CH 3-ST 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2T45DCUR.pdf |
|
NXP | I2C-Bus Master Selector 16-Pin SO Tube Download PDF datasheet for PCA9541AD 03,112.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74AHCT74D,118.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge Open Drain 1-Element 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPIC6273DWR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin X2SON Download PDF datasheet for SN74LVC1G07DSFR.pdf |
|
NXP | I2C Multiplexer 1-Element 4-IN 16-Pin SO Tube Download PDF datasheet for PCA9546AD,112.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for CD54ACT240F3A.pdf |
|
Nexperia | Buffer Converter 1-CH Non-Inverting CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP1T34GW,125.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT74D,653.pdf |