| Part Number | 74LV74PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 230050 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LV74PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LV74PW,118 |
|---|---|
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Logic Family | LV |
| Maximum High Level Output Current | -12 mA |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Polarity | Inverting/Non-Inverting |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|24@2V|[email protected]|[email protected]|9.5@5V ns |
| Logic Function | D-Type |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Quiescent Current | 0.08 mA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3 V |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Low Level Output Current | 12 mA |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Bus Hold | No |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Element Outputs | 1 |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Output Signal Type | Differential |
| Set/Reset | Set/Reset |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LV74PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Microchip | 3.3V 1:4 PECL FANOUT BUFFER Download PDF datasheet for SY89833ALMG.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC08QPWRQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74HCT164M96.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVTH162245DGGR.pdf |
|
ROHM | Serial In Parallel Out Driver 16-Pin DIP Download PDF datasheet for BU2090.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SOP T R Download PDF datasheet for CD4069UBNSR.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for NPIC6C596ADJ.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC595APW,118.pdf |
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Single 4-to-16 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC154PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 1-Element 3-IN CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G11DCKR.pdf |