| Part Number | 74LVC574AD,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 105330 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC574AD,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC574AD,118 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Quiescent Current | 0.0001 mA |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| Product Dimensions | 13 x 7.6 x 2.45 mm |
| Logic Function | D-Type Bus Interface |
| Pin Count | 20 |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Supplier Package | SO |
| Number of Element Inputs | 8 |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Rad Hard | No |
| Number of Output Enables per Element | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Polarity | Non-Inverting |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Logic Family | LVC |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Number of Channels per Chip | 8 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Bus Hold | No |
| Output Type | 3-State |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Package | 20SO |
| Replacement Part Number | PART-74LVC574AD,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Counter Dual 4-Bit Decade UP 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4518BT,653.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for TPIC6B595N.pdf |
|
Texas Instruments | Schmitt Trigger Buffer 3-CH Non-Inverting CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC3G17DCUR.pdf |
|
ON Semiconductor | NOR Gate 3-Element 3-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC14025BDR2G.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVT16245BDGG,118.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Schmitt Trigger Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7WV17P6X.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HC374N.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for NC7S86M5X.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74ABT245BPWR.pdf |
|
Texas Instruments | Standard Timer Single 8-Pin MSOP T R Download PDF datasheet for LM555CMM.pdf |