| Part Number | HEF4013BT,652 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 231340 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SO Bulk |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HEF4013BT,652 |
| Datasheet download |
| Part Number | HEF4013BT,652 |
|---|---|
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 220@5V|90@10V|60@15V ns |
| Output Signal Type | Differential |
| Maximum Operating Supply Voltage | 15 V |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Pin Count | 14 |
| Number of Element Inputs | 1 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Screening Level | Automotive |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Polarity | Inverting/Non-Inverting |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3|5|9|12 V |
| Maximum Quiescent Current | 0.004 mA |
| Set/Reset | Set/Reset |
| Supplier Package | SO |
| Logic Function | D-Type |
| Number of Channels per Chip | 2 |
| Rad Hard | No |
| Bus Hold | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Number of Element Outputs | 1 |
| MSL Level | 1 |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Maximum High Level Output Current | -4.2 mA |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Logic Family | HEF4000 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-HEF4013BT,652 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 4-Element 96-Pin BGA MICROSTAR T R Download PDF datasheet for 74ALVTH32374ZKER.pdf |
|
ON Semiconductor | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74LCX138DR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Master-Slave Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC100LVEL31DTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHCT14PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G14DBVT.pdf |
|
Nexperia | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G04GW-Q100H.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC126APW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Latch Addressable 8-CH D-Type 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHCT259ADTRG.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer 6-CH Non-Inverting CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHCT50ADTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G02DCKR.pdf |