| Part Number | MC74LCX16374DTG |
|---|---|
| Manufacturer | ON Semiconductor |
| Quantity in stock | 792770 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 2-Element 48-Pin TSSOP Rail |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | MC74LCX16374DTG |
| Datasheet download |
| Part Number | MC74LCX16374DTG |
|---|---|
| Polarity | Non-Inverting |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Quiescent Current | 0.02 mA |
| Number of Element Outputs | 8 |
| Logic Function | D-Type Bus Interface |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected] ns |
| Number of Element Inputs | 8 |
| Output Type | 3-State |
| Number of Channels per Chip | 16 |
| Product Dimensions | 12.6 x 6.2 x 0.95 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Bus Hold | No |
| Triggering Type | Positive-Edge |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Logic Family | LCX |
| Input Signal Type | Single-Ended |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Pin Count | 48 |
| Lead Finish | Gold |
| Output Signal Type | Single-Ended |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Number of Output Enables per Element | 1 |
| Package | 48TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-MC74LCX16374DTG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HCT08DR.pdf |
|
Nexperia | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC138D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for CD54HCT240F3A.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CD4069UBPWR.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVTH273PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Driver 2-IN LVCMOS 32-Pin VQFN EP Download PDF datasheet for CDCLVC1310RHBR.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Latch Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC4094PW,118.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 4-OUT 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for PI6CL10804WEX.pdf |
|
Nexperia | 8-CHANNEL ANALOG MULTIPLEXER DEMULTIPLEX - |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC07APWT.pdf |