| Part Number | 74AHC1G86GW,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 709510 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHC1G86GW,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHC1G86GW,125 |
|---|---|
| Product Dimensions | 2.25 x 1.35 x 1 mm |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 14.5@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Logic Function | XOR |
| Lead Finish | Tin |
| Pin Count | 5 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| MSL Level | 1 |
| Package | 5TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AHC1G86GW,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |