| Part Number | 74LVC162373ADGG,11 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 184390 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | 3.3V 16 D-TP TRNSP LTCH 30 OHM |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC162373ADGG,11 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC162373ADGG,11 |
|---|---|
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Quiescent Current | 80 uA |
| Number of Outputs per Chip | 16 |
| Latch Mode | Transparent |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Typical Operating Supply Voltage | 1.8|2.5|3.3 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.2 V |
| Maximum High Level Output Current | -12 mA |
| Set/Reset | No |
| Number of Channels per Chip | 16 |
| Type | D-Type |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Number of Input Enables per Element | 1 |
| Number of Inputs per Chip | 16 |
| Logic Family | LVC |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Number of Output Enables per Element | 1 |
| Bus Hold | No |
| Output Type | 3-State |
| Maximum Low Level Output Current | 12 mA |
| Replacement Part Number | PART-74LVC162373ADGG,11 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin SOT-353 T R Download PDF datasheet for 74LVC1G04SE-7.pdf |
|
Nexperia | Latch Decoder Demultiplexer Single 4-to-16 24-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC4514D,653.pdf |
|
Texas Instruments | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LVC00ADR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SN54HC125J.pdf |
|
Nexperia | Voltage Level Translator LOCMOS TTL to LOCMOS 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4104BT,653.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Divider Buffer 2-OUT 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MC100LVEL33DR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Divider Buffer 8-OUT 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CDCLVD1213RGTR.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SOIC Download PDF datasheet for 74LV595D AUJ.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G125GM,115.pdf |
|
Toshiba | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SSOP Download PDF datasheet for TC7S32F.LF(T.pdf |