| Part Number | 74AHC32D,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 692220 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHC32D,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHC32D,118 |
|---|---|
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|7.5@5V ns |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Logic Function | OR |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Supplier Package | SO |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| MSL Level | 1 |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-74AHC32D,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD74HC74E.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7SZ00P5X.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Generator 48-Pin TQFN EP T R Download PDF datasheet for PI6LC4820ZDEX.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for SN74LVC244APW.pdf |
|
Texas Instruments | Translator LVDS LVPECL to LVTTL 8-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN65LVELT23D.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOP T R Download PDF datasheet for SN74HC244NSR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC244ADB, 118.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for M74VHC1G126DFT1G.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVTH125D,118.pdf |
|
Johanson Technology | 2450 5400 MHz Diplexer (LPF BPF ), SMD Download PDF datasheet for 2450DP15F5400E.pdf |