| Part Number | 74AHCT1G86GV,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 118880 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AHCT1G86GV,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AHCT1G86GV,125 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | TSOP |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Logic Function | XOR |
| Pin Count | 5 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Product Dimensions | 3.1 x 1.7 x 1 mm |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Tin |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 5.5V ns |
| Max Processing Temp | 260 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Package | 5TSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AHCT1G86GV,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Buffer Driver 6-CH Inverting Open Drain CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC05DR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 2-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G07GW-Q100H.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Parallel 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74HC164DRG3.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74ABT541BPWR.pdf |
|
Texas Instruments | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74AHC1G02DBVR.pdf |
|
Integrated Device Technology | 1-to-8 Differential to Universal Output Fanout Buffer Download PDF datasheet for 8T79S838-08NLGI.pdf |
|
NXP | I2C Bus Repeater 8-Pin SO Tube Download PDF datasheet for PCA9517D,112.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 10-OUT 20-Pin QSOP Tube Download PDF datasheet for PI49FCT3805CQE.pdf |
|
Toshiba | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SSOP Download PDF datasheet for TC7S14F,LF(B.pdf |
|
Nexperia | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC32PW,118.pdf |