| Part Number | CD74HC20M |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 589620 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND Gate 2-Element 4-IN CMOS 14-Pin SOIC Tube |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CD74HC20M |
| Datasheet download |
| Part Number | CD74HC20M |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Pin Count | 14 |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Gold |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | SOIC |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.5 mm |
| Logic Function | NAND |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Screening Level | Military |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 100@2V|[email protected]|17@6V ns |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Package | 14SOIC |
| Replacement Part Number | PART-CD74HC20M |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Counter Divider Single 5-Bit Decade UP 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for HEF4017BT,653.pdf |
|
Silicon Labs | Clock Buffer 8-OUT 24-Pin QFN T R Download PDF datasheet for SI5330F-B00214-GMR.pdf |
|
ON Semiconductor | Receiver Buffer Translator 16-Pin QFN EP Rail Download PDF datasheet for NB7L216MNG.pdf |
|
Nexperia | Counter Divider Dual 4-Bit Binary UP 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC393PW,118.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 3-Element CMOS 8-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74AHC3G14DP,125.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74LCX14DTR2G.pdf |
|
Integrated Device Technology | IDT8T49N286A-024NLGI8 CLOCK GENERATORS - |
|
Nexperia | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP1G97GW,125.pdf |
|
ON Semiconductor | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for MC74HC1G08DTT1G.pdf |
|
Texas Instruments | Quad Channel Digital Isolator 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for ISO7840FDWR.pdf |