| Part Number | 74ALVC08PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 433950 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74ALVC08PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74ALVC08PW,118 |
|---|---|
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|2@3V to 3.6V ns |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Logic Function | AND |
| Pin Count | 14 |
| Max Processing Temp | 250|260 |
| Maximum Quiescent Current | 20 uA |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| MSL Level | 1 |
| Typical Quiescent Current | 0.2 uA |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74ALVC08PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Counter Divider Single 5-Bit Decade UP 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC4017D,653.pdf |
|
DSPG | RAM-BASED BB CHIPS FOR TAM BASE - |
|
Diodes Incorporated | 2 Channel I2Cbus Multiplexer with interrupt logic - |
|
Nexperia | Buffer Driver 3-CH Inverting Open Drain CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC3G06DP,125.pdf |
|
Nexperia | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC04PW,118.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator GTL GTL+ to LVTTL TTL 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for GTL2002DP,118.pdf |
|
ON Semiconductor | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for M74VHC1GT32DFT1G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for NC7SZ14M5X.pdf |
|
NXP | I2C Multiplexer 1-Element 4-IN 20-Pin HVQFN EP T R Download PDF datasheet for PCA9545ABS,118.pdf |
|
Texas Instruments | Counter Divider Dual 4-Bit Binary UP 14-Pin SOIC Tube Download PDF datasheet for SN74HC393D.pdf |