| Part Number | 74AUP1G00GW,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 771690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AUP1G00GW,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AUP1G00GW,125 |
|---|---|
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 5 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 0.8 V |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Tin |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Product Dimensions | 2.25 x 1.35 x 1 mm |
| Logic Function | NAND |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 1.3V|[email protected] to 1.6V|[email protected] to 1.95V|[email protected] to 2.7V|6.5@3V to 3.6V ns |
| Maximum Quiescent Current | 0.5 uA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Package | 5TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74AUP1G00GW,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | NPA74AUP1T34GF S500H OW-POWER DUAL SUPPL Download PDF datasheet for 74AUP1T34GF S500H.pdf |
|
Texas Instruments | Counter Single 4-Bit Async Decade UP Down 16-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for CD54HC192F3A.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC14106BDG.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Fanout Buffer 8-OUT 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CDCLVD2102RGTT.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 74ALVCH162244DGG:1.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin VSSOP Download PDF datasheet for 74LVC2G38DC,125.pdf |
|
Integrated Device Technology | 1.8 V to 3.3 V 1:4 LVCMOS High Performance Clock Buffer Download PDF datasheet for 5PB1104CMGI.pdf |
|
Nexperia | 16-bit Buffer Line Driver, 30-Ohm Series Term Resistors, 3 State, SOT370-1 Download PDF datasheet for 74LVCH162244ADL:11.pdf |
|
Integrated Device Technology | Low Skew,1:6 Crystal-to- LVCMOS LVTTL Fanout Buffer Download PDF datasheet for 83905AMLF.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MM74HC02M.pdf |