| Part Number | 74AUP1G02GS,132 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 360910 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AUP1G02GS,132 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AUP1G02GS,132 |
|---|---|
| Logic Function | NOR |
| Maximum Quiescent Current | 0.5 uA |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 1 x 1 x 0.31 mm |
| Supplier Package | XSON |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 0.8 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 1.3V|[email protected] to 1.6V|[email protected] to 1.95V|[email protected] to 2.7V|6.4@3V to 3.6V ns |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 6 |
| Lead Finish | Tin |
| Package | 6XSON |
| Replacement Part Number | PART-74AUP1G02GS,132 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Buffer Driver 2-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G07DBVR.pdf |
|
NXP | I2C Multiplexer 1-Element 2-IN 8-Pin SO Tube Download PDF datasheet for PCA9540BD,112.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC N Rail Download PDF datasheet for MM74HC14M.pdf |
|
NXP | Voltage Level Translator 12-Pin XQFN T R Download PDF datasheet for NTS0104GU12,115.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AUP2G34DCKR.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC74HCT541ADWR2G.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC573D,653.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP1G74DC,125.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74LVCH162245ADL:11.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 16-CH D-Type 48-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC16373ADLR.pdf |