| Part Number | 74AUP1G08GF,132 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 532180 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AUP1G08GF,132 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AUP1G08GF,132 |
|---|---|
| Product Dimensions | 1.05 x 1.05 x 0.46 mm |
| Rad Hard | No |
| Maximum Quiescent Current | 0.5 uA |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Lead Finish | Tin |
| Pin Count | 6 |
| Logic Function | AND |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 1.3V|[email protected] to 1.6V|[email protected] to 1.95V|[email protected] to 2.7V|6.2@3V to 3.6V ns |
| Supplier Package | XSON |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 0.8 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 6XSON |
| Replacement Part Number | PART-74AUP1G08GF,132 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | Standard Timer Single 8-Pin SO T R Download PDF datasheet for NE555S-13.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MM74HC573MTCX.pdf |
|
ON Semiconductor | Multiplexer 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHC157DTR2G.pdf |
|
ALPS | Electromechanical Switch Detect Switch T R Download PDF datasheet for SPVT210101.pdf |
|
ALPS | 11mm Metal Shaft Type Encoder 5-Pin Tray Download PDF datasheet for EC11E09204A4.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 1-Element CMOS 5-Pin SOT T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G14DRLR.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop JK-Type Neg-Edge 2-Element 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC112PW,118.pdf |
|
ON Semiconductor | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74AC138DR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for SN54HC74J.pdf |
|
ON Semiconductor | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74HCT595ADR2G.pdf |