| Part Number | 74AUP1G57GM,115 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 766510 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74AUP1G57GM,115 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74AUP1G57GM,115 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Tin |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] to 1.3V|[email protected] to 1.6V|[email protected] to 1.95V|[email protected] to 2.7V|6.6@3V to 3.6V ns |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Minimum Operating Supply Voltage | 0.8 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Pin Count | 6 |
| Supplier Package | XSON |
| Number of Selection Inputs per Element | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Quiescent Current | 0.5 uA |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 1.5 x 1.05 x 0.46 mm |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Logic Function | Multi Function |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Package | 6XSON |
| Replacement Part Number | PART-74AUP1G57GM,115 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV245APWR.pdf |
|
Silicon Labs | 2-OUTPUT PROGRAMMABLE CLOCK GENERATOR - |
|
Texas Instruments | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin CFPAK Tube Download PDF datasheet for SNJ54AHCT14W.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC162245ADGG:11.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MM74HC245AWM.pdf |
|
ON Semiconductor | Frequency Divider 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC14521BDR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74VHC74DR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HC74N.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74AHCT595D,118.pdf |
|
Texas Instruments | AND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G08YZPR.pdf |