| Part Number | 74HC03D,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 130150 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC03D,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC03D,653 |
|---|---|
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Gold |
| Supplier Package | SO |
| Output Type | Open Drain |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 95@2V|[email protected]|16@6V ns |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Logic Function | NAND |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-74HC03D,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Fairchild Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MM74HC14MX.pdf |
|
ON Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 4-CH SR-Type 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC14043BDR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74LCX04DTR2G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for 74LCX74MX.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for 74AC541SC.pdf |
|
Toshiba | Buffer 1-CH 3-State CMOS 5-Pin SSOP Download PDF datasheet for TC7SZ126F.LJ(CT.pdf |
|
Texas Instruments | I2C Multiplexer 1-Element Open Drain 2-IN 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PCA9543APWR.pdf |
|
ON Semiconductor | Shift Register Latch Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC14094BDG.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74ACT564DWR.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC595PWR.pdf |