| Part Number | 74HC08PW-Q100,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 789240 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC08PW-Q100,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC08PW-Q100,118 |
|---|---|
| Logic Function | AND |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 90@2V|[email protected]|15@6V ns |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Gold |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HC08PW-Q100,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 74ABT125PW,112.pdf |
|
ON Semiconductor | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Parallel 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC14014BDR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV595AQPWRQ1.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 4-CH D-Type 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC75D, 653.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Dual 4-Bit Serial to Parallel 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD4015BE.pdf |
|
Maxim Integrated | Level Translator LVTTL TTL to LVPECL PECL 8-Pin SOIC N Download PDF datasheet for MAX9371ESA+.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOP T R Download PDF datasheet for SN74HC244NSR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC240D,653.pdf |
|
Nexperia | 74LVTH16244BDGG TSSOP48 REEL13 Download PDF datasheet for 74LVTH16244BDGG,18.pdf |
|
Nexperia | Schmitt Trigger Buffer Driver 9-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC9115D,118.pdf |