| Part Number | 74HC2G00DC,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 544120 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin VSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC2G00DC,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC2G00DC,125 |
|---|---|
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Logic Function | NAND |
| Pin Count | 8 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Maximum Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Product Dimensions | 2.1 x 2.4 x 0.85 mm |
| Maximum High Level Output Current | -5.2 mA |
| Maximum Quiescent Current | 20 uA |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 25@2V|[email protected]|7@6V ns |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Supplier Package | VSSOP |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Package | 8VSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HC2G00DC,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Eliminator 16-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC14490DWR2G.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | OR Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin US T R Download PDF datasheet for NC7WZ32K8X.pdf |
|
ON Semiconductor | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74HC595ADR2G.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop JK-Type Neg-Edge 2-Element 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC112D,653.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Fanout Buffer 24-OUT 64-Pin QFN T R Download PDF datasheet for NB3W1200LMNTXG.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LS541DWR.pdf |
|
Integrated Device Technology | Programmable PLL Clock Generator Single 1MHz to 350MHz 24-Pin VFQFPN T R Download PDF datasheet for 5P49V5901B750NLGI8.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HC244N.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 4-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 14-Pin DHVQFN EP T R Download PDF datasheet for 74LVC125ABQ,115.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CD74HCU04PWR.pdf |