| Part Number | CD4070BM96 |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 811470 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | CD4070BM96 |
| Datasheet download |
| Part Number | CD4070BM96 |
|---|---|
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 280@5V|130@10V|100@15V ns |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.5 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Quiescent Current | 5 uA |
| Lead Finish | Gold |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Rad Hard | No |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Logic Function | XOR |
| Mounting | Surface Mount |
| Supplier Package | SOIC |
| Maximum Operating Supply Voltage | 18 V |
| Typical Quiescent Current | 0.02 uA |
| Operating Temperature | -55 to 125 °C |
| MSL Level | 1 |
| Pin Count | 14 |
| Package | 14SOIC |
| Replacement Part Number | PART-CD4070BM96 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Voltage Level Translator 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for 74AVCH2T45DC,125.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT377D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV174APWR.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC74LCX244DTG.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC14PW,118.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVT244APW,118.pdf |
|
Nexperia | Inverter 1-Element CMOS 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1GU04GV,125.pdf |
|
Nexperia | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin PDIP Bulk Download PDF datasheet for 74HC86N,652.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Fanout Buffer 8-OUT 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CDCLVD2102RGTT.pdf |
|
ON Semiconductor | Multi Function Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin SC-88 T R Download PDF datasheet for NL7SZ57DFT2G.pdf |