| Part Number | 74HC30D,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 311650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND Gate 1-Element 8-IN CMOS 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC30D,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC30D,653 |
|---|---|
| Logic Function | NAND |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 130@2V|[email protected]|22@6V ns |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 14 |
| Lead Finish | Gold |
| Supplier Package | SO |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| MSL Level | 1 |
| Replacement Part Number | PART-74HC30D,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74AHC1G125GW,125.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74AHC273DWR.pdf |
|
Texas Instruments | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for SN74HC04N.pdf |
|
Toshiba | TOSTC74ACT240F(EL.F) LOGIC IC Download PDF datasheet for TC74ACT240F(EL.F).pdf |
|
ON Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC74HC373ADWG.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7ST08P5X.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G125YZPR.pdf |
|
Texas Instruments | Monostable Multivibrator Dual 16-Pin PDIP Tube Download PDF datasheet for CD14538BE.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for TPIC6C596DRQ1.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for NC7S02M5X.pdf |