| Part Number | 74HC32D,652 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 115010 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO Bulk |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC32D,652 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC32D,652 |
|---|---|
| Fabrication Technology | CMOS |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 90@2V|[email protected]|15@6V ns |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Logic Function | OR |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Lead Finish | Gold |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Supplier Package | SO |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| MSL Level | 1 |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-74HC32D,652 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Diodes Incorporated | Clock Buffer 4-OUT 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PI6C557-06LIEX.pdf |
|
ALPS | PUSH BUTTON SWITCH - |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 8-Pin X2SON T R Download PDF datasheet for PCA9306DQER.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 10-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC827APWR.pdf |
|
ON Semiconductor | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC74HC08ADG.pdf |
|
Diodes Incorporated | Clock Fanout Buffer 6-OUT 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PI6C4921506LIEX.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC Rail Download PDF datasheet for MC74ACT14DG.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74AC14DR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Registered Translator CML ECL LVCMOS LVDS LVTTL to LVPECL 16-Pin QFN EP Rail Download PDF datasheet for NB4L52MNG.pdf |
|
Silicon Labs | SLLSI5330A-B00200-GM DIFFERENTIAL INPUT, Download PDF datasheet for SI5330A-B00200-GM.pdf |