| Part Number | 74HC32PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 843380 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HC32PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HC32PW,118 |
|---|---|
| Fabrication Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 90@2V|[email protected]|15@6V ns |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Logic Function | OR |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| MSL Level | 1 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Gold |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HC32PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
NXP | Voltage Level Translator 8-Pin XQFN8U T R Download PDF datasheet for PCA9306GM,125.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Pos-Edge 2-Element 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74VHC74DR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 6-Pin USON T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G07DRYR.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G175GV-Q100H.pdf |
|
Toshiba | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOP Download PDF datasheet for TC74VHC244F(EL,K,F.pdf |
|
Toshiba | Analog Switch Quad SPST 14-Pin TSSOP Embossed T R Download PDF datasheet for TC74VHC4066AFT(E,K.pdf |
|
Texas Instruments | Multiplexer 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74LV157ADR.pdf |
|
Diodes Incorporated | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for PI74AVC164245AAEX.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Shifter CMOS TTL to CMOS 16-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for CD4504BF3A.pdf |
|
Texas Instruments | DDR2 REGISTER - |