| Part Number | 74HCT08PW, 118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 646650 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT08PW, 118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT08PW, 118 |
|---|---|
| Logic Function | AND |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Elements per Chip | 4 |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Maximum High Level Output Current | -4 mA |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Lead Finish | Gold |
| MSL Level | 1 |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HCT08PW, 118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G32GM,115.pdf |
|
Integrated Device Technology | IC, REG IDT RCD2_B0 D4-2966 253DPBGA NG - |
|
Nexperia | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for 74LVCH162245ADL:11.pdf |
|
STMicroelectronics | Watchdog Timer 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for STWD100PYW83F.pdf |
|
Diodes Incorporated | Inverter 1-Element CMOS 6-Pin X2-DFN T R Download PDF datasheet for 74LVC1G04FZ4-7.pdf |
|
Nexperia | Buffer 1-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 5-Pin X2SON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G07GX S500H.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP Download PDF datasheet for SN74ALVC164245DGG.pdf |
|
Toshiba | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin PDIP Download PDF datasheet for TC74HC04AP(F).pdf |
|
ON Semiconductor | NAND NOR Inverter Gate 6-Element (Four Inverter, One 2-IN NOR, One 2-IN NAND) CMOS 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC14572UBDR2G.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SO Tube Download PDF datasheet for 74LVC244AD, 112.pdf |