| Part Number | 74HCT10PW,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 239230 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND Gate 3-Element 3-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74HCT10PW,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74HCT10PW,118 |
|---|---|
| Logic Function | NAND |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 0.95 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Quiescent Current | 2 uA |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 4.5 V |
| Supplier Package | TSSOP |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 14 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected] ns |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74HCT10PW,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Differential Buffer 16-Pin LLP EP T R Download PDF datasheet for DS30BA101SQ NOPB.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74AUP1G125GF,132.pdf |
|
Texas Instruments | Multi Function Gate 1-Element 8-IN CMOS 16-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for CD4048BF3A.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HCT04ADTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 3-CH Inverting Open Drain CMOS 8-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC3G06DCTR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MM74HCT245WMX.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Fanout Buffer 8-OUT 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CDCLVD2102RGTT.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 16-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT174D,653.pdf |
|
Toshiba | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74VHC595FT(BE).pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin XQFN8U Download PDF datasheet for 74LVC2G74GM,125.pdf |