| Part Number | 74LV00D,118 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 462700 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LV00D,118 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LV00D,118 |
|---|---|
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Lead Finish | Gold |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Logic Function | NAND |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1 V |
| Supplier Package | SO |
| Pin Count | 14 |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|15@2V|[email protected]|[email protected]|6.5@5V ns |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-74LV00D,118 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Voltage Level Shifter CMOS TTL to CMOS 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC14504BDTR2G.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop JK-Type Neg-Edge 2-Element 16-Pin SO Bulk Download PDF datasheet for 74HC112D,652.pdf |
|
ON Semiconductor | Schmitt Trigger Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin UDFN T R Download PDF datasheet for NLU2G17MUTCG.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC16245ADLR.pdf |
|
NXP | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin DHVQFN T R Download PDF datasheet for 74HC595BQ C4X.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin LCCC Tube Download PDF datasheet for 5962-9678201Q2A.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT03D,653.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Dual 16-CH 3-ST 48-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVT16245BDGG,118.pdf |
|
Texas Instruments | Voltage Level Translator 6-Pin USON T R Download PDF datasheet for SN74AUP1T97DRYR.pdf |
|
Texas Instruments | Clock Buffer 7-OUT 36-Pin WQFN T R Download PDF datasheet for LMK00306SQE NOPB.pdf |