| Part Number | 74LCX04MX |
|---|---|
| Manufacturer | Fairchild Semiconductor |
| Quantity in stock | 690900 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SOIC N T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LCX04MX |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LCX04MX |
|---|---|
| Logic Function | Inverter |
| Maximum High Level Output Current | -24 mA |
| Rad Hard | No |
| Maximum Low Level Output Current | 24 mA |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Typical Operating Supply Voltage | 2.5|3.3 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Propagation Delay Test Condition | 50 pF |
| Number of Elements per Chip | 6 |
| Maximum Quiescent Current | 10 uA |
| Mounting | Surface Mount |
| Max Processing Temp | 260 |
| Logic Family | LCX |
| Supplier Package | SOIC N |
| Pin Count | 14 |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Matte Tin |
| Maximum Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected]|[email protected] ns |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.5 mm |
| Package | 14SOIC N |
| Replacement Part Number | PART-74LCX04MX |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74ACT573PWR.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for M74VHC1G125DFT2G.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 16-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 48-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 74ALVCH162244DGG:1.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for SN74AHCT245DWR.pdf |
|
Texas Instruments | Shift Register Single 8-Bit Serial Parallel to Serial 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV166APWR.pdf |
|
ON Semiconductor | Translator LVDS LVPECL to LVTTL 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC100EPT26DTR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Clock Divider Buffer 2-OUT 8-Pin SOIC N T R Download PDF datasheet for MC100LVEL33DR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Dual 4-CH 3-ST 16-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for SN74AVCH4T245RGYR.pdf |
|
Nexperia | Shift Register Single 8-Bit Serial to Serial Parallel 16-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74HC595PW C4J.pdf |
|
Nexperia | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74AHC573D,118.pdf |