| Part Number | 74LVC1G32GV,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 442710 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC1G32GV,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC1G32GV,125 |
|---|---|
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected]|1.7@5V ns |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 5 |
| Product Dimensions | 3.1 x 1.7 x 1 mm |
| Supplier Package | TSOP |
| Maximum Quiescent Current | 200 uA |
| Lead Finish | Tin |
| Max Processing Temp | 260 |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | OR |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Package | 5TSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC1G32GV,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC07ADTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G125YZPR.pdf |
|
Integrated Device Technology | 3.3V CMOS 16-Bit 3.3V TO 5.0V Level Shifting Transceiver with 3-State Outputs Download PDF datasheet for 74ALVC164245PVG8.pdf |
|
ALPS | Electromechanical Switch Push Switch DP 0.1A Bulk Download PDF datasheet for SPPH410200.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2244APW,118.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Counter Single 12-Bit Binary UP 16-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for 74VHC4040MTC.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 8-Pin X2SON T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G74DQER.pdf |
|
Integrated Device Technology | 16-Bit Bi-Directional Transceiver Download PDF datasheet for 74FCT162245ATPVG8.pdf |
|
Texas Instruments | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC02APWR.pdf |
|
Nexperia | Buffer Driver 6-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 14-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74LVC07AD,118.pdf |