| Part Number | 74LVC1G32GW,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 254870 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC1G32GW,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC1G32GW,125 |
|---|---|
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected]|1.7@5V ns |
| Mounting | Surface Mount |
| Product Dimensions | 2.25 x 1.35 x 1 mm |
| Pin Count | 5 |
| Maximum Quiescent Current | 200 uA |
| Lead Finish | Tin |
| Max Processing Temp | 260 |
| Supplier Package | TSSOP |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Input Type | Schmitt Trigger |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Logic Function | OR |
| Package | 5TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-74LVC1G32GW,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Latch Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for CD74HC237PWR.pdf |
|
Integrated Device Technology | Octal D Register Download PDF datasheet for 54FCT374ATDB.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVTH574MTCX.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Inverter Schmitt Trigger 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74VHC14MTCX.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST BiCMOS 20-Pin SOP T R Download PDF datasheet for SN74ABT2244ANSR.pdf |
|
ON Semiconductor | AMI ARNIC 629 SUPPORT CHIP - |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 6-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC367PWR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74VHC541MTCX.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MM74HC244WM.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HCT273D,653.pdf |