| Part Number | 74LVC2G08GD,125 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 337590 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Si-Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin XSON8U |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | 74LVC2G08GD,125 |
| Datasheet download |
| Part Number | 74LVC2G08GD,125 |
|---|---|
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|2.1@3V to 3.6V|[email protected] to 5.5V ns |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Maximum Quiescent Current | 40 uA |
| Product Dimensions | 2.1 x 3.1 x 0.45 mm |
| Supplier Package | XSON8U |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 8 |
| Max Processing Temp | 260 |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Gold |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 1.65 V |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Logic Function | AND |
| Maximum High Level Output Current | -32 mA |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Low Level Output Current | 32 mA |
| Number of Elements per Chip | 2 |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Typical Quiescent Current | 0.1 uA |
| Package | 8XSON8U |
| Replacement Part Number | PART-74LVC2G08GD,125 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST Bipolar 20-Pin SOP T R Download PDF datasheet for SN74ALS244CNSR.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HCT08PW, 118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Driver 3-CH Non-Inverting Open Drain CMOS 8-Pin DSBGA T R Download PDF datasheet for SN74LVC3G07YZPR.pdf |
|
ON Semiconductor | AND Gate 3-Element 3-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74HC11ADTR2G.pdf |
|
Silicon Labs | DSPLL 36-Pin QFN EP Download PDF datasheet for Si5324C-C-GM.pdf |
|
Nexperia | AND Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin TSSOP Tube Download PDF datasheet for 74LVC08APW,112.pdf |
|
Nexperia | Inverter Schmitt Trigger 3-Element CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC3G14DP,125.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MM74HC244MTCX.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 3-ST 1-Element 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AC574PWR.pdf |
|
Texas Instruments | OR Gate 2-Element 4-IN CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD4072BM96.pdf |