| Part Number | HEF4001BT,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 296970 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HEF4001BT,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | HEF4001BT,653 |
|---|---|
| Maximum Operating Supply Voltage | 15 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Logic Function | NOR |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 120@5V|50@10V|40@15V ns |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Rad Hard | No |
| MSL Level | 1 |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Lead Finish | Gold |
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Supplier Package | SO |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Screening Level | Automotive |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-HEF4001BT,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | 4-BIT DUAL SUPPLY TRANSLATING TRANSCEIVER WITH CONFIGURABLE VOLTAGE TRANSLATION; 3-STATE Download PDF datasheet for 74AVC4T245BQ,115.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Inverting 3-ST CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for 74AUP2G240DC,125.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Inverting 3-ST CMOS 20-Pin DQFN EP T R Download PDF datasheet for 74LCX540BQX.pdf |
|
Texas Instruments | Decoder Demultiplexer Single 3-to-8 16-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for CD54HC138F.pdf |
|
Nexperia | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin SO T R Download PDF datasheet for 74HC541D,653.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74AC175M96.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | OR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for NC7S32P5X.pdf |
|
ON Semiconductor | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MC74VHC1G02DFT1G.pdf |
|
Nexperia | Inverter 2-Element CMOS 6-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC2G04GW,125.pdf |
|
ROHM | Serial In Parallel Out Driver 16-Pin DIP Download PDF datasheet for BU2090.pdf |