| Part Number | HEF4030BT,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 811190 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HEF4030BT,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | HEF4030BT,653 |
|---|---|
| Maximum Quiescent Current | 4 uA |
| Maximum Operating Supply Voltage | 15 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Max Processing Temp | 260 |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Rad Hard | No |
| Pin Count | 14 |
| Mounting | Surface Mount |
| MSL Level | 1 |
| Lead Finish | Gold |
| Supplier Package | SO |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 175@5V|75@10V|55@15V ns |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Logic Function | XOR |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-HEF4030BT,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Nexperia | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HC2G125DP125.pdf |
|
ON Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MC74ACT273DWR2G.pdf |
|
ON Semiconductor | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP Rail Download PDF datasheet for MC74LCX244DTG.pdf |
|
ON Semiconductor | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for MC74HC1G00DFT1G.pdf |
|
Texas Instruments | Level Translator GTL- GTL GTL+ to LVTTL|LVTTL to GTL- GTL GTL+ 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74GTL2014PWR.pdf |
|
Nexperia | Inverter 3-Element CMOS 8-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC3G04DP-Q100H.pdf |
|
ON Semiconductor | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC74VHC04DR2G.pdf |
|
ALPS | 28mm Size Ring Type EC28A Series Download PDF datasheet for EC28A1860402.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVT245BPW,118.pdf |
|
Nexperia | Schmitt Trigger Buffer 1-CH Non-Inverting CMOS 5-Pin TSSOP Download PDF datasheet for 74LVC1G17GW,125.pdf |