| Part Number | HEF4070BT,653 |
|---|---|
| Manufacturer | Nexperia |
| Quantity in stock | 892810 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | XOR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SO T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | HEF4070BT,653 |
| Datasheet download |
| Part Number | HEF4070BT,653 |
|---|---|
| Minimum Operating Supply Voltage | 3 V |
| Maximum Operating Supply Voltage | 15 V |
| Maximum Quiescent Current | 4 uA |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Product Dimensions | 8.75 x 4 x 1.45 mm |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Low Level Output Current | 3 mA |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Logic Function | XOR |
| Maximum High Level Output Current | -3(Min) mA |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Rad Hard | No |
| Mounting | Surface Mount |
| Pin Count | 14 |
| Lead Finish | Gold |
| Supplier Package | SO |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 175@5V|75@10V|55@15V ns |
| MSL Level | 1 |
| Package | 14SO |
| Replacement Part Number | PART-HEF4070BT,653 |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Inverter 6-Element CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC74VHC04DTR2G.pdf |
|
Nexperia | Bus XCVR with Voltage Translation Single 8-CH 3-ST 24-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC8T245PW-Q100J.pdf |
|
Toshiba | HIGH-PERFORM CMOS OCTAL D-TYPE FLIP-FLOP Download PDF datasheet for 74LCX574FT(AE).pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 1-Element 2-IN CMOS 6-Pin XSON T R Download PDF datasheet for 74LVC1G00GM,115.pdf |
|
Texas Instruments | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for CD74AC273M96.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Multiplexer 1-Element CMOS 8-IN 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74VHC157MTCX.pdf |
|
Texas Instruments | XOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G86DBVR.pdf |
|
Texas Instruments | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin CDIP Tube Download PDF datasheet for CD54HC373F.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Flip Flop D-Type Bus Interface Pos-Edge 1-Element 20-Pin SOIC W Rail Download PDF datasheet for MM74HC273WM.pdf |
|
Nexperia | NAND 4-Element 8-IN TTL 14-Pin SOIC Bulk Download PDF datasheet for 74HCT00D C4J.pdf |