| Part Number | SN74LV10APWR |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 734800 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NAND Gate 3-Element 3-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | SN74LV10APWR |
| Datasheet download |
| Part Number | SN74LV10APWR |
|---|---|
| Fabrication Technology | CMOS |
| Number of Output Enables per Element | 0 |
| Logic Function | NAND |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Number of Selection Inputs per Element | 0 |
| Max Processing Temp | 260 |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | [email protected]|[email protected]|7.9@5V ns |
| Maximum Quiescent Current | 20 uA |
| Rad Hard | No |
| Supplier Package | TSSOP |
| MSL Level | 1 |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Pin Count | 14 |
| Product Dimensions | 5.1 x 4.5 x 1.05 mm |
| Mounting | Surface Mount |
| Lead Finish | Gold |
| Package | 14TSSOP |
| Replacement Part Number | PART-SN74LV10APWR |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Clock Driver 2-IN LVDS 32-Pin VQFN EP T R Download PDF datasheet for CDCLVD110ARHBR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Latch Transparent 3-ST 8-CH D-Type 20-Pin SOIC W T R Download PDF datasheet for MM74HC373WMX.pdf |
|
Nexperia | NPA74LVC3G34GN S500X HI-PERF LOW-PWR LOW Download PDF datasheet for 74LVC3G34GN S500X.pdf |
|
Integrated Device Technology | Clock Buffer 1.8V to 3.3V 1:2 LVCMOS 200MHz 8-pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 5PB1102CMG8.pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 2-Element 2-IN CMOS 8-Pin VSSOP Download PDF datasheet for 74AUP2G132DC,125.pdf |
|
Toshiba | AND Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SON Embossed T R Download PDF datasheet for TC7SZ08AFENHFF.pdf |
|
Toshiba | Low-Voltage Quad 2-Input AND Gate with 3.6-V Tolerant Inputs and Outputs Download PDF datasheet for TC74VCX08FT(EL).pdf |
|
Nexperia | NAND Gate 3-Element 3-IN CMOS 14-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for 74HCT10PW,118.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for SN74LVC1G126DBVT.pdf |
|
Texas Instruments | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin CFPAK Tube Download PDF datasheet for SNJ54LVC32AW.pdf |