| Part Number | TC7S02F(T5L,F,T) |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Quantity in stock | 290980 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | NOR Gate 1-Element 2-IN CMOS 5-Pin SSOP T R |
| Category | Logic & Timing IC |
| Family | Logic ICs |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TC7S02F(T5L,F,T) |
| Datasheet download |
| Part Number | TC7S02F(T5L,F,T) |
|---|---|
| Maximum Quiescent Current | 1 uA |
| Supplier Package | SSOP |
| Fabrication Technology | CMOS |
| Rad Hard | No |
| Operating Temperature | -40 to 85 °C |
| Max Processing Temp | 260 |
| Lead Finish | Tin/Silver|Tin/Bismuth|Gold |
| Pin Count | 5 |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 6 V |
| Product Dimensions | 2.9 x 1.6 x 1.1 mm |
| Maximum Propagation Delay Time @ Maximum CL | 100@2V|[email protected]|17@6V ns |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2 V |
| Package | 5SSOP |
| Replacement Part Number | PART-TC7S02F(T5L,F,T) |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
ON Semiconductor | Counter Divider Single 14-Bit Binary UP 16-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for MC14060BDTR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74AHC541PWR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 2-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 8-Pin VSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC2G241DCUT.pdf |
|
Toshiba | OR Gate 4-Element 2-IN CMOS 14-Pin SOP Tube Download PDF datasheet for TC74VHCT32AF(E,K,F.pdf |
|
Nexperia | Flip Flop D-Type Pos-Edge 1-Element 5-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for 74LVC1G79GV,125.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 8-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 20-Pin TSSOP T R Download PDF datasheet for SN74LV541APWR.pdf |
|
ON Semiconductor | Multiplexer 1-Element CMOS 3-ST 8-IN 16-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for MC14512BDR2G.pdf |
|
Texas Instruments | Bus XCVR Single 8-CH 3-ST 24-Pin SSOP T R Download PDF datasheet for SN74LVC4245ADBR.pdf |
|
Texas Instruments | Buffer Line Driver 1-CH Non-Inverting 3-ST CMOS 5-Pin SC-70 T R Download PDF datasheet for SN74AHCT1G125DCKR.pdf |
|
Fairchild Semiconductor | Schmitt Trigger Buffer 2-CH Non-Inverting CMOS 6-Pin SC-70 Download PDF datasheet for NC7WZ17P6.pdf |