| Part Number | DRV5053OAQLPG |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 101460 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Hall Effect Sensor 2.3mA Bipolar 2.5V to 38V 3-Pin SIP Ammo pack |
| Category | Sensors & Transducers |
| Family | Magnetic Sensors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DRV5053OAQLPG |
| Datasheet download |
| Part Number | DRV5053OAQLPG |
|---|---|
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Output Current | 2.3 mA |
| Maximum Supply Current | 2.7(Typ) mA |
| Operating Supply Voltage | 2.5 to 38 V |
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Magnetic Type | Bipolar |
| Rad Hard | No |
| Lead Finish | Tin |
| Product Dimensions | 4.1(Max) x 1.62(Max) x 3.25(Max) |
| Supplier Package | SIP |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Module/IC Classification | IC |
| Package | 3SIP |
| Replacement Part Number | PART-DRV5053OAQLPG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 30mA Bipolar 2.5V to 38V 3-Pin SIP Bulk Download PDF datasheet for DRV5013ADQLPGM.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 2.3mA Bipolar 2.5V to 38V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for DRV5053OAQDBZR.pdf |
|
Silicon Labs | MANGETIC SENSOR LINEAR ANALOG Download PDF datasheet for SI7217-B-01-IVR.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 30mA Bipolar 2.5V to 38V 3-Pin SIP Ammo pack Download PDF datasheet for DRV5013ADQLPG.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor, Digital-Switch, -40~+125\u00b0C, 3-pin SOT-23, T R 250 Download PDF datasheet for DRV5023AJQDBZT.pdf |
|
Panasonic | MAGNETO RESISTIVE SENSOR - |
|
Infineon | Integrated Hall Effect Semsor Latch Download PDF datasheet for TLE4961-2M.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 30mA Bipolar Latch 2.7V to 38V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for DRV5013ADQDBZTQ1.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 30mA Omnipolar 2.5V to 38V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for DRV5033AJQDBZT.pdf |
|
MPS | Contactless Turning Knob Sensor 16-Pin QFN T R Download PDF datasheet for MA750GQ-P.pdf |