| Part Number | DRV5053OAQLPGM |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 272600 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Hall Effect Sensor 2.3mA Bipolar 2.5V to 38V 3-Pin SIP Bulk |
| Category | Sensors & Transducers |
| Family | Magnetic Sensors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DRV5053OAQLPGM |
| Datasheet download |
| Part Number | DRV5053OAQLPGM |
|---|---|
| Supplier Package | SIP |
| Rad Hard | No |
| Magnetic Type | Bipolar |
| Mounting | Through Hole |
| Product Dimensions | 4.1(Max) x 1.62(Max) x 3.25(Max) |
| Module/IC Classification | IC |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Lead Finish | Tin |
| Pin Count | 3 |
| Output Current | 2.3 mA |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Maximum Supply Current | 2.7(Typ) mA |
| Operating Supply Voltage | 2.5 to 38 V |
| Package | 3SIP |
| Replacement Part Number | PART-DRV5053OAQLPGM |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 2.3mA Bipolar 2.5V to 38V 3-Pin SIP Bulk Download PDF datasheet for DRV5053VAQLPGM.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 30mA Latch 3.3V 5V 9V 12V 15V 18V 24V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for DRV5013ADQDBZR.pdf |
|
Infineon | Hall Effect Sensor 5V 9V 12V 15V 18V 2-Pin SSO Ammo Pack Download PDF datasheet for TLE4941PLUSC.pdf |
|
ROHM | Hall Effect Sensor 1mA Bipolar 3V 4-Pin VCSP Embossed T R Download PDF datasheet for BU52004GUL-E2.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 2.5mA Omnipolar 2.5V to 5.5V 3-Pin SC-59 T R Download PDF datasheet for AH1809-W-7.pdf |
|
Allegro MicroSystems | Hall Effect Sensor 1mA Latch 3V 3-Pin SOT-23W T R Download PDF datasheet for A3214ELHLT-T.pdf |
|
STMicroelectronics | Magnetoresistive Sensor 3-Axis 12-Pin LGA T R Download PDF datasheet for LIS3MDLTR.pdf |
|
Infineon | Hall Effect Sensor IC 50mA 5V 9V 12V 15V 18V 24V SSO-3-6 T R - |
|
NXP | Magnetoresistive Sensor 8-Pin SOIC T R Download PDF datasheet for KMZ60.115.pdf |
|
NXP | Magnetic Field Sensor Digital Magnetometer Surface Mount 10-Pin DFN T R Download PDF datasheet for MAG3110FCR1.pdf |