| Part Number | TLE4953C |
|---|---|
| Manufacturer | Infineon |
| Quantity in stock | 467320 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Hall Effect Sensor Monolithic 5V 9V 12V 15V 18V 2-Pin SSO Ammo Pack |
| Category | Sensors & Transducers |
| Family | Magnetic Sensors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TLE4953C |
| Datasheet download |
| Part Number | TLE4953C |
|---|---|
| Maximum Supply Current | 16.8 mA |
| Magnetic Type | Monolithic |
| Supplier Package | SSO |
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| Rad Hard | No |
| Product Dimensions | 5.34 x 1 x 3.71 |
| Operating Temperature | -40 to 150 °C |
| Operating Supply Voltage | 5|9|12|15|18 V |
| Lead Finish | Tin |
| Module/IC Classification | IC |
| Package | 2SSO |
| Replacement Part Number | PART-TLE4953C |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Hall Effect Sensor IC 50mA 5V 9V 12V 15V 18V 24V SSO-3-6 T R - |
|
Infineon | Hall Effect Sensor 1mA Unipolar Bipolar 4.5V to 5.5V 8-Pin TSDO T R Download PDF datasheet for TLE4997A8D E0300.pdf |
|
ROHM | UNIPOLAR DETECTION HALL IC Download PDF datasheet for BU52069GWZ-E2.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor, Digital-Switch, -40~+125\u00b0C, 3-pin TO-92, Ammo 3 Download PDF datasheet for DRV5023AJQLPGM.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 2.3mA Bipolar 2.5V to 38V 3-Pin SIP Ammo pack Download PDF datasheet for DRV5053OAQLPG.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 2.5mA Omnipolar 1.6V to 3.6V 4-Pin WLB T R Download PDF datasheet for AH1898-CA4-7.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor Omnipolar 3.3V 5V 3-Pin SIP Bulk Download PDF datasheet for AH180-PG-B.pdf |
|
Infineon | Hall Effect Sensor 2mA Omnipolar 2.5V 3.3V 5V 3-Pin SC-59 T R Download PDF datasheet for TLE4913.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 2.5mA Omnipolar 2.5V to 5.5V 3-Pin SC-59 T R Download PDF datasheet for AH1807-W-7.pdf |
|
Infineon | Magnetoresistive Sensor 3-Axis 10.2(LSB12 Mt) 6-Pin TSOP T R Download PDF datasheet for TLV493DA1B6HTSA2.pdf |