| Part Number | TCS40DPRLF(T |
|---|---|
| Manufacturer | Toshiba |
| Quantity in stock | 725390 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Magnetoresistive Sensor 3-Pin SOT-23F |
| Category | Sensors & Transducers |
| Family | Magnetic Sensors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | TCS40DPRLF(T |
| Datasheet download |
| Part Number | TCS40DPRLF(T |
|---|---|
| Maximum Output Voltage | 5500 mV |
| Maximum Magnetic Field | 3.4 mT |
| Rad Hard | No |
| Category | Digital Output Magnetic Sensor |
| Maximum Processing Temperature | 260 °C |
| Operating Supply Voltage | 2.3 to 5.5 V |
| Minimum Operating Supply Voltage | 2.3 V |
| Mounting | Surface Mount |
| Maximum Operating Supply Voltage | 5.5 V |
| Maximum Power Dissipation | 1000 mW |
| Type | Magnetic |
| Module/IC Classification | IC |
| Pin Count | 3 |
| Package Dimensions | 2.9 x 1.8 x 0.8 mm |
| Moisture Sensitivity Level | 1 |
| Screening Level | Industrial |
| Supplier Package | SOT-23F |
| Package | 3SOT-23F |
| Replacement Part Number | PART-TCS40DPRLF(T |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Infineon | Hall Effect Sensor 4V to 20V 2-Pin SSO Ammo Pack Download PDF datasheet for TLE4954CE2CAMA1.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 2.5mA Omnipolar 3.3V 5V 3-Pin SIP Bulk Download PDF datasheet for AH1807-P-B.pdf |
|
Infineon | Hall Effect Sensor Monolithic 5V 9V 12V 15V 18V 2-Pin SSO T R Download PDF datasheet for TLE4942-1C PCN PART.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor, Digital-Switch, -40~+125\u00b0C, 3-pin TO-92, Ammo 3 Download PDF datasheet for DRV5023AJQLPGM.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 1mA Omnipolar 3V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for AH9249NTR-G1.pdf |
|
Infineon | Magnetoresistive Sensor 8-Pin DSO T R Download PDF datasheet for TLE5011.pdf |
|
ROHM | Hall Effect Sensor 0.5mA Unipolar 1.8V 4-Pin SSON Embossed T R Download PDF datasheet for BU52012NVX-TR.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 25mA 5V 9V 12V 15V 18V 3-Pin SIP Ammo Pack Download PDF datasheet for ATS137-PG-A-A.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 2.3mA Bipolar 2.5V to 38V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for DRV5053OAQDBZR.pdf |
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor, Digital-Switch, -40~+125\u00b0C, AEC-Q100, 3-pin SOT-23, T R 3k Download PDF datasheet for DRV5023AJQDBZRQ1.pdf |