| Part Number | DRV5053VAQLPG |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Quantity in stock | 601690 Pieces |
| Market Price | - |
| Our Better Price | Send by email: [email protected] |
| Delivery Time | 1 day (can ship today) |
| Description | Hall Effect Sensor 2.3mA Bipolar 2.5V to 38V 3-Pin SIP Ammo pack |
| Category | Sensors & Transducers |
| Family | Magnetic Sensors |
| ROHS Compliant | Yes |
| MSL Level | DRV5053VAQLPG |
| Datasheet download |
| Part Number | DRV5053VAQLPG |
|---|---|
| Mounting | Through Hole |
| Pin Count | 3 |
| Magnetic Type | Bipolar |
| Rad Hard | No |
| Module/IC Classification | IC |
| Supplier Package | SIP |
| Product Dimensions | 4.1(Max) x 1.62(Max) x 3.25(Max) |
| Screening Level | Extended Industrial |
| Lead Finish | Tin |
| Operating Temperature | -40 to 125 °C |
| Output Current | 2.3 mA |
| Operating Supply Voltage | 2.5 to 38 V |
| Maximum Supply Current | 2.7(Typ) mA |
| Package | 3SIP |
| Replacement Part Number | PART-DRV5053VAQLPG |
| Weight | Contact us |
| Country of Origin | - |
| Image | Part Number and Brand | Brief Description and PDF Datasheet |
|---|---|---|
|
Texas Instruments | Hall Effect Sensor 2.3mA Bipolar 2.5V to 38V 3-Pin SOT-23 T R Download PDF datasheet for DRV5053OAQDBZT.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 2.5mA Omnipolar 3V 3-Pin SIP Bulk Download PDF datasheet for AH1806-P-B.pdf |
|
Allegro MicroSystems | Hall Effect Sensor 1mA Latch 3V 3-Pin SOT-23W T R Download PDF datasheet for A3214ELHLT-T.pdf |
|
Infineon | Hall Effect Sensor 30mA Bipolar 5V 3-Pin SSO Ammo Pack Download PDF datasheet for TLE4997E2.pdf |
|
NXP | Magnetoresistive Sensor 3-Pin SIP T R Download PDF datasheet for KMA210:115.pdf |
|
Silicon Labs | MANGETIC SENSOR LINEAR ANALOG Download PDF datasheet for SI7217-B-01-IV.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 2.5mA Omnipolar 3.3V 5V 3-Pin SIP Bulk Download PDF datasheet for AH1807-P-B.pdf |
|
Diodes Incorporated | Hall Effect Sensor 2.5mA Omnipolar 1.6V to 3.6V 4-Pin WLB T R Download PDF datasheet for AH1898-CA4-7.pdf |
|
Allegro MicroSystems | Hall Effect Sensor 10mA Latch 4.5 to 5.5V 4-Pin SIP T R Download PDF datasheet for A1363LKTTN-2-T.pdf |
|
ROHM | Hall Effect Sensor 0.5mA Unipolar 1.8V 4-Pin SSON Embossed T R Download PDF datasheet for BU52012NVX-TR.pdf |